Filtry

Cena

-

Wygłuszenia samochodowe

Wyciszanie wnętrza pojazdu stosuje się głównie z dwóch powodów. Jednym z nich jest poprawa działania systemu audio. Chcąc uzyskać wysoką jakość dźwięku, dodatkowe wygłuszenie jest wręcz czynnością obowiązkową. Drugim powodem stosowania wygłuszenia samochodowego jest poprawa komfortu jazdy. Aktualnie producenci samochodów starają się, by pojazdy działały jak najciszej, jednak nie zawsze się to udaje. W niektórych autach poziom wyciszenia wnętrza bardzo często odbiega od komfortowego i przy większych prędkościach robi się nieprzyjemnie głośno - nie tylko z powodu słabego wygłuszenia, ale również z powodu pracy silnika na stosunkowo wysokich obrotach.

Rodzaje wygłuszeń samochodowych

Materiały, których używa się do wygłuszania wnętrza samochodów można podzielić na dwie grupy. Pierwsza to maty wygłuszające, a druga - pianki wygłuszające. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem są maty wygłuszające, które są wykorzystywane do wygłuszania drzwi, podłogi, bagażnika, nadkoli i komory silnika. Maty wygłuszające stosuje się mocując je na blachy w celu eliminacji drgań, buczenia i dudnienia karoserii. Można je określić jako warstwa izolacyjna. Wykonuje się je z różnych materiałów w postaci mat czy plastrów, które nakleja się na wybrane elementy nadwozia. Pianki wygłuszające stosuje się zwykle jako drugą warstwę wygłuszenia, tzw. absorpcyjną; na maty, ale także na większe powierzchnie, jak podłoga, dach czy przestrzeń bagażowa. Dzięki nim dodatkowo izoluje się kabinę pasażerską od szumów powietrza opływających nadwozie czy szumów generowanych przez pracujące opony. Zarówno maty, jak i pianki mają warstwę samoprzylepną i łatwo je układać na elementach nadwozia. Przy montażu wygłuszenia samochodowego nie można zapomnieć o dokładnym wyczyszczeniu powierzchni, do której wygłuszenia ma zostać przyklejone.

Produkty

Wygłuszenia samochodowe - zastosowanie

Dodatkowe wygłuszenia samochodowe stosuje się najczęściej na drzwi i podłogę w kabinie oraz na maskę silnika, ale także na podłogę bagażnika, nadkola, ścianę grodziową czy dach. Wszystko zależy od tego, skąd pochodzi najbardziej dokuczliwy hałas lub w zależności, który z dźwięków należy wyeliminować w celu polepszeniu komfortu jazdy. Hałasy pochodzące spod auta, takie jak szum opon czy praca układu napędowego; tłumi się elementami przyklejanymi na podłogę oraz wykładając nimi całą lub część powierzchni bagażnika. Szumy powietrza najłatwiej wyeliminować poprzez wytłumienie drzwi i dachu. Wybór wygłuszenia samochodowego zależy od rodzaju pojazdu. W autach głośnych lub z głośnym silnikiem najlepiej zastosować wygłuszenie komory silnika, maski i ściany grodziowej. Natomiast w samochodach z napędem na cztery koła lub tylnym lepszą opcją będzie porządne wytłumienie podłogi. W samochodzie sportowym, chcąc zachować drapieżne brzmienie silnika – pozostawia się go niewytłumionego.

Subskrypcja

Zapisz się do Naszego newslettera - unikalne kody rabatowe, dostęp do promocyjnych ofert, informacje o nowościach i rabatach w Naszym sklepie

Przepisz kod z obrazka

weryfikator

Ostatnio oglądane