Na blogu
Odmień swój samochód montując nagłośnienie które będzie umilać Ci jazdę!
Opublikowano dnia 07-02-2022
Kategoria: Artykuły
Rodzaje głośników
Za względu na wysokość tonu wyróżnić można trzy typy głośników: niskotonowe, średniotonowe oraz wysokotonowe.
Głośniki niskotonowe umieszczane są w specjalnie do tego przystosowanych tubach bądź skrzynkach basowych, z których wydobywający się dźwięk charakteryzuje się mniejszą ilością pogłosów oraz rezonansów. Ponadto umieszczony w szczelnej obudowie dźwięk wydaje się być o wiele spójniejszy i nie mieć zakłóceń. Niestety sporą wadą tego rodzaju głośników jest konieczność zajęcia sporej przestrzeni w części tylnej auto. Ponadto pobierają one sporo energii elektrycznej, dlatego może zaistnieć potrzeba doinstalowania wzmacniacza.
Głośnik średniotonowy występuje natomiast w dwóch opcjach, jako osobny głośnik bądź jako część zestawu tak zwanego dwudrożnego, w skład którego wchodzi również wysokotonowy przetwornik odpowiedzialny za odtwarzanie dźwięku. Głośnik taki umieszczany jest w drzwiach samochodu, zarówno przednich, jak i tylnych. Ponadto parę głośników zainstalować można pod szybą samochodu.
Głośnik wysokotonowy instalowany jest pod przednią szybą auta. Korzystanie z wysokotonowego głośnika daje odczucie niezwykle czystego oraz klarownego dźwięku, a umieszczenie go z przodu samochodu sprawia, że dźwięk słyszalny jest tak naprawdę przed osobami siedzącymi w aucie. Głośnik wysokotonowy jest również częścią systemu dwudrożnego, polegającego na połączeniu w zestawie głośnika średniotonowego oraz wysokotonowego.

Jakie głośniki wysokotonowe wybrać?
Odpowiadając na pytanie, jakie głośniki wysokotonowe wybrać do samochodu warto skupić się przede wszystkim na kluczowych parametrach. Przede wszystkim kluczem do sukcesu jest określenie ilości miejsca, które można na nie przeznaczyć. Do podstawowych wymiarów, które są do tego potrzebne głębokość montażowa oraz średnica otworu pod głośnik. Ponadto warto zwrócić uwagę na skuteczność głośników, które chce się nabyć, czyli skalę głośności danego modelu. Pomiar dokonywany jest w odległości jednego metra od głośnika przy podaniu na niego mocy 1 W. Wybierając system audio do samochodu, warto również określić jego zapotrzebowanie energetyczne, to znaczy moc skuteczną RMS. Parametr ten określa moc maksymalną, jaką głośnik może przyjąć w dłuższym okresie czasu nie tracąc swoich walorów. Warto mieć na uwadze, że parametr ten nie określa głośności głośnika, tylko jego wytrzymałość na spalenie. Jest to jednak dość ważny parametr, gdyż pozwala on w dokładny sposób zaplanować sobie pełne nagłośnienie samochodu.
Odpowiadając na pytanie głośniki samochodowe, jakie wybrać należy mieć więc na uwadze kilka kluczowych czynników. Przede wszystkim należy określić rodzaj głośnika, który zamierza się nabyć. Generalnie najlepszy zestaw audio w samochodzie to taki, który w 100% spełni oczekiwania klienta. Szczególnie polecane są głośniki wysokotonowe w systemie dwudrożnym, gdyż w doskonały sposób nagłaśniają one całe auto. Decydując się na zakup głośnika, należy zwrócić również uwagę na kilka istotnych parametrów głośników, do których należą między innymi skuteczność głośników oraz moc RMS. Planując zainstalowanie systemu audio w swoim samochodzie, należy również określić ilość miejsca niezbędnego do poprawnego montażu nagłośnienia.
